Profil

LOOP tænker i cirkler – i loops. For arkitekturen står ikke alene. Vi tror på, at arkitekturen er en del af noget større. Af samfundet, af naturen, af kulturen. Derfor tager vi stilling fra start. Til stedet, til materialevalget, til funktionskravene og til hvordan arkitekturen understøtter og udfordrer den hverdag, der udleves i arkitekturen. Samtidig tegner vi for at forandre og forbedre. For at være med til at gøre verden bedre, grønnere og sundere. Et LOOP projekt konkretiserer en æstetisk, bygbar og bæredygtig arkitektur. Vi tror på projektet, på stedet og på stemningen. Derfor går vi aldrig kun efter funktionen, men efter at sikre et både æstetisk, bygbart og bæredygtigt projekt. Et projekt, hvor hverdagen føles rigtig. Hvor stolthed, nærvær og genkendelighed klinger mellem væggene. Ved at kombinere brugen af lokale materialer, forenkle arkitekturen og sammensætte og tilsmage arkitektoniske motiver, sikrer vi en både velsmagende, balanceret, nærende og inspirerende arkitektur. Æstetisk, bygbar og bæredygtig arkitektur Som en naturlig del af vores daglige arbejde med projekter og bygherrer har vi stærke profiler indenfor: ·        DGNB ·        BREEAM ·        Cradle to Cradle ·        Bæredygtighedsledelse ·        Design for adskillelse ·        LCA/LCC ·        CØ/cirkulær økonomi/byggeri og strategi ·        Certificeret brandrådgiver ·        Dagslysberegninger ·        Reuse og upcycling/materiale genanvendelse
Loop-Partnere_loop-architectsjpg

Team

Mette_web

Mette Nymann

Arkitekt, partner, bæredygtighedsledermette@looparchitects.dk / tlf: 26 22 12 99
Morten_web

Morten Nymann

Arkitekt, partner, direktørmorten@looparchitects.dk / tlf: 27 12 12 49
Povilas_web

Povilas Mikuta

Bygningskonstruktør, Bæredygtighedskoordinator, Breeam og DGNB konsulent povilas@looparchitects.dk / tlf: 40 32 02 32
Flemming_web

Flemming Hjorth

Bygningskonstruktør, Certificeret brandrådgiver og projektlederflemming@looparchitects.dk / tlf: 23 74 14 84
Per_02_web

Per Anhøj Kruse

Arkitekt, associeret partnerper@looparchitects.dk / tlf: 51 80 10 66
Rasmus_web

Rasmus Svingel

Arkitektrasmus@looparchitects.dk / tlf: 40 42 72 92
Susanne_web

Susanne Kjær Adibi

Arkitekt, associeret partnersusanne@looparchitects.dk / tlf: 23 74 74 92
Helle_web

Helle Vibe Hjelmborg

Arkitekthelle@looparchitects.dk / tlf: 40 31 12 99
Thomas_web

Thomas Kranz

Arkitekt, projektleder thomas@looparchitects.dk / tlf: 30 11 11 12
Daniel_web

Daniel Andersen

Bygningskonstruktør, projektleder daniel@looparchitects.dk / tlf: 21 62 71 99
Laura_web

Laura Kjær

Arkitektlaura@looparchitects.dk / tlf: 23 74 34 94
Rene_web

Rene Andersson

Arkitekt, Design og 3Drene@looparchitects.dk
Anne_web

Anne Bruun Baden

Arkitektanne@looparchitects.dk
Louise_web

Louise Mosegaard

Økonomichef og HRlouise@looparchitects.dk / tlf: 26 21 07 03
Karoline_web

Karoline Schenk Hauerslev

Piccolinemaja@looparchitects.dk

Bank

Andelskassen Merkur  De Mezas Vej 1- 3  8000 Aarhus C

Forsikring

Topdanmark Kongsgårdsvej 28, 8260 Viby 2750 Ballerup Cvr-nr. 78416144

Bestyrelse

Per Feldthaus - Arkitekt & bestyrelsesformand Asger Neumann - Psykolog, Akkrediteret Business Coach & bestyrelsesmedlem Mette Nymann - Arkitekt & partner Morten Nymann - Arkitekt & partner
burned-wood

Job

Hvis du har læst LOOP's profil, og er enig i vores værdier og ambitioner så er du velkommen til at sende os en ansøgning. Bemærk venligst at ansøgninger skal være mindre end 10 MB og kun accepteres via e-mail.
Alle ansøgninger, såvel opfordrede som uopfordrede, opbevares i 6 måneder, hvorefter de slettes. Ansøger kan til enhver til ved skriftlig henvendelse trække sin ansøgning tilbage, hvorved ansøgningen slettes fra LOOP's arkiv.  If you have read LOOP's profile, and agree in our values and ambitions, then feel free to send us an application. Please note that applications must be less than 10 MB and are only accepted via e-mail. 
mette@looparchitects.dk
morten@looparchitects.dk

Kontakt

LOOP architects A/S  Mejlgade 47b 8000 Aarhus C Mette Nymann tlf. 26 22 12 99  Morten Nymann tlf. 27 12 12 49 cvr.: 34081050 Parkering under Navitas - Aarhus Havn  Inge Lehmanns Gade 10 8000 Aarhus C